Undervisning vid en London Hospital School

helen

En inblick i undervisning vid en London Hospital School under dessa mest ovanliga tider. Chelsea Community Hospital School (CCHS) har nu sju platser spridda över stadsdelen Royal Borough of Kensington & Chelsea och City of Westminster i London, Storbritannien.
Jag är huvudlärare på en av CCHS nya webbplatser.

Läs mer

Inom denna specifika sjukhusplats har vi ett stort antal utländska långvariga elever som undervisas inom ett tvärvetenskapligt team (MDT) för neurorehabilitering. Barnen och ungdomarna sträcker sig i åldrarna 2 - 19 och har ofta komplexa speciella utbildningsbehov tillsammans med ett brett spektrum av hälsobehov inklusive förvärvad hjärnskada, epilepsi och hjärtproblem. 

Det har varit en utmanande tid att arbeta igenom lockdown och även om sjukhuset har goda resurser, som många som arbetar på sjukhus runt om i landet, har det varit begränsningar och frustrationer som vi har haft att arbeta med.

Våra elever har fortsatt ha god tillgång till terapi och skola. Men den största utmaningen har varit isolering. Barnen och ungdomarna vårdas i enskilda rum; medan detta erbjuder vissa fördelar i förhållande till infektionskontroll ökar känslan av isolering och separering. Möjligheterna att lämna sina rum och träffa andra ungdomar har varit begränsade samtidigt som besök från familjer begränsades. Dessutom var möjligheterna att lämna sjukhuset för korta besök och / eller hemledighet att sluta.

Som ett resultat av förändringar i rutin och erfarenhet har jag märkt att våra elever har kämpat och har fått en ökande känsla av isolering och dåligt humör. Detta är en av anledningarna till att undervisning har varit viktigare än någonsin när det gäller att föra in nya upplevelser och sensoriska aktiviteter i sina rum.

Utmaningen för oss har varit att vara ännu mer kreativa i det vi gör. Vi måste ta hänsyn till vilka resurser vi kan ta med oss ​​i rum när det gäller infektionskontroll samt hur vi effektivt kan kommunicera medan vi bär begränsad personlig skyddsutrustning. Många av våra elever har begränsad engelska och deras specifika inlärningsbehov kan ge ytterligare kommunikationsutmaningar. Det är därför viktigt att vi hittar sätt att effektivt kommunicera. Kommunikation är inte bara viktigt för att ge inlärning utan är också viktigt för att erbjuda lugn och stöd under en mycket utmanande tid.

Användning av personlig skyddsutrustning har varit obekväm och har haft en distanserande effekt. Det är svårt att inte dela ett leende och jag är så medveten om att hur vi kommunicerar, vår röst, tonbyte och ansiktsuttryck är så viktigt för dessa unga människor. Vi använder 'Total Communication' för att stödja vår undervisning, vilket har hjälpt till att lindra några av barriärerna för maskslitage, detta innebär att vi undertecknar och använder symboler såväl som beröringskontroller och ögonblick för att stödja optimal kommunikation.

Liksom många skolor har vi anammat användningen av Microsoft Teams för online-lärande när en anställd var tvungen att skydda, men bara för våra mer skickliga elever. För många av våra elever var det faktum att vi kunde fortsätta undervisningen ansikte mot ansikte avgörande för att de skulle få undervisningen och bredare stöd de behöver för att fortsätta lära sig.

Eftersom lockdown har underlättats har vi kunnat skapa projekt och planera arbete tillsammans med vårt MDT-team kring barns individuella terapi- och utbildningsmål med hjälp av vår lokala miljö. Vi har planerat frågesporter, checklistor samt aktiviteter kring vardagen och kommunikationsförmåga. Detta arbete kulminerade i ett besök i Zoo och den lokala parken.

Eleverna och teamet här är ett elastiskt gäng som trivs i samband med varandra, och jag för en riktigt skatt att gå tillbaka till jobbet efter mina två veckor hemma med hosta (inte Covid visar det sig). Tacksam för att jag gör ett jobb som jag älskar med unga människor som är inspirerande och modiga utöver måttet. 

Helen 

Följ oss

Följ oss
Delta i samtalet
facebook Instagram Twitter

Nyhetsbrev

Nyhetsbrev
Registrera dig för vår  NYHETSBREV